Geleneksel Türk Ebrusu Çeşitleri

Battal Ebru ve serbest çalışma modelleri

Öd yoğunluğuna göre en zayıf olandan en güçlü olana doğru bir sıralamayla boyaların atıldığı ve ebru sanatının en temel türü olan “Battal ebru” serbest bir çalışma modelidir. Tek ya da çok renkli olabilir. Somaki (iki renkli damarlı mermer dokusu ağırlıklı), neftli (neft katılarak gözenekli bir görüntü) gibi suyun yüzeyinde boyalar karıştırılmadan elde edilen ebru çalışmaları da vardır.


serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-21  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-32  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-25

 
Gel-Git Ebru

Battal ebrunun bir biz yardımıyla düzenli bir biçimde karıştırılmasından ortaya çıkar. Sık ya da geniş gel-git desenleri olabilir.

 

Şal Ebrusu

Gel-git desen uygulanmış bir ebru çalışması üzerinde “S” hareketleri çizilerek elde edilir.

serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-20serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-19serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-22

       

Taraklı Ebru

Battal, gel-git ya da şal ebrusu desenleri üzerinde farklı boylardaki taraklar yardımıyla yapılan özel desenler ortaya çıkarılır. Bunlardan çok farklı tarak desenleri elde edilir. Avrupa ve ABD’de taraklı ebru çalışmaları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-13  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-18  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-6  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-11

 

Bülbül Yuvası Ebru

Battal ya da gel-git desenli bir zemin üzerine bizler yardımıyla spiral formların oluşturulmasıyla yapılır.

 

Hafif (zemin) Ebru

Çift katlı ebru yapmak ya da üzerine hüsnü hat yazdırmak amaçlı yapılan açık renk ebru zeminleridir.

 

Çift Baskılı Ebru

Ebrulanmış bir zemini kuruduktan sonra başka bir ebru deseniyle destekleyerek ortaya çıkar. Farklı desenlerin ve birbirlerine uyumlu renklerin üst üste gelmesinden değişik çalışmalar elde edilebilir.

 

İspanyol (Dalgalı ya da Sarhoş) Ebrusu

Özel bir el manevrası şeklinde kağıt kaydırma yoluyla çizgili ya da dalgalı bir ebru zemini oluşturma tekniğidir.

serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-24  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-15  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-5

 

Serpmeli Ebru

Battal ebru atıldıktan sonra öd içeriği fazla olan boyayı ya da boyaları fırçaları iyice sıkıldıktan sonra tekneye serpilmesiyle oluşur. Dolayısıyla küçük damlalar halinde bir kompozisyon ortaya çıkar. Daha özel bir görüntü elde edebilmek için sıcak ve soğuk tondaki renklerle çeşitleme yapılabilir ya da fırça atışları daha yukarıdan bir seviyeden gerçekleştirilebilir. Gerektiğinde en üst katmana neftli boya tatbiki de yapılabilir.

serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-14  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-16  serbest-calismalar-erhan-buyukakinci-2

 

Hatip Ebrusu

Hafif bir ebru zemini üzerine bizler yardımıyla farklı renklerdeki boyaların iç içe yerleştirilmesiyle halkalar düzeni oluşturulur ve yine bizlerle farklı formlar ortaya çıkarılır. En eski Osmanlı ebru desenlerinden olan “hatip ebrusu” tasarımın düzenliliği ve uyumluluğu açısından en teknik ebru çalışmalarından biridir. Aynı zamanda çiçekli ebru çalışmasına geçmeden önce biz kullanımının geliştirilmesi açısından da önemlidir.

hatip-ebrusu-1  hatip-ebrusu-2  hatip-ebrusu-3 

 

Çiçekli Ebru

Necmettin Okyay’la başlayan ve Türk ebrusunu dünyadaki diğer ebru çalışmaları örneklerinden ayrıştıran en önemli alanlardan bir tanesi de çiçekli ebru eserleridir. Türk-Osmanlı kültürüne has çiçekler burada hayat bulur. Hafif bir ebru zemin üzerine bizler yardımıyla boyaların biçimlendirilmesiyle çiçeğin desenlendirilmesi gerçekleştirilir. Allah’la simgeleştirilen laleler, Hz. Peygamberimizle özdeşleştirilen güller, karanfiller, sümbüller, papatyalar, menekşeler tekli ya da çoklu formlarda desen olarak ortaya konulur. “Düzgünman buketi” olarak adlandırdığımız çiçekli ebru ise, üçlü, beşli ya da yedili bir çiçek buketinde birden fazla çiçeğin yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Türk ebrusunun en özgün çalışmalarıdır.

cicekli-ebru-calismalari-5  cicekli-ebru-calismalari-13  cicekli-ebru-calismalari-12 cicekli-ebru-calismalari-7