Giriş

Atölye Dem

Hikmet Barutçugil Hocanın Üsküdar Paşakapısı’ndaki atölyesinde dört yıl boyunca ebru eğitimi alan Erhan Büyükakıncı, 2006 yılında ebru dostları Hülya Yaatası ve Hasan Ertuğrul ile birlikte kendi ebru atölyelerini kurma kararı aldı ve bu üç arkadaş 2007 yılı başında adını merhum Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre’nin koyduğu Katre Sanat Atölyesi’ni Kadıköy Moda’da açtılar.

2007 yılı Ağustos ayında Erhan Büyükakıncı Taksim Sıraselviler’de Atölye DEM’i kurarak ebru çalışmalarını ve kurslarını bu mekânda sürdürdü. Farklı ülkelerden öğrenciler de Atölye DEM’de ebru dünyasıyla tanıştılar, bu geleneksel kültürümüzü kendi ülkelerine taşıdılar.

Atölye DEM’de “geleneksel ebru” eğitiminin yanı sıra “akkâse ebru” eğitimi de verilmektedir. Öte yandan murakka yapıştırma, kağıt renklendirme, ipek ve seramik ebru teknikleri, katı’ çalışmaları gibi ek eğitim aşamaları da mevcuttur.

İlk ebru öğrencilerinden Hasan Turgut, Canan Tekdemir ve Elisabeth Steiner’in katılımıyla 2008 Mayıs’ında Avusturya Lisesi Sanat Galerisi’nde Atölye DEM’in ilk sergisi düzenlendi.

2009 Ekim ayında ise, ikinci grup öğrencilerden Demet Moğulkoç, Ferda Dalkıran, Ayfer Aydın, Gülcan Yılmaz ve Emel Uslu ile birlikte ikinci sergi Atölye DEM’in bünyesinde gerçekleşti.

2012 Ekim ayında ise, bu sefer “Akkâse / Yazılı ebru” konusunda uzmanlık sınıfı öğrencileri Demet Moğulkoç, Ferda Dalkıran, Emel Uslu ve Semira Gökdemir ile üçüncü sergi Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde açıldı.